פורטל הנשים הראשון בישראל
  www.wol.co.il
נש"ר נשים ברשת
יום ה', טו’ בתמוז תשע”ט
    דף הבית  |  הרשמה לרשימת תפוצה  |  יצירת קשר  
 
13:42 (07/01/13)
אילנה כהן
כנסו לבלוגים של נש"ר http://nashimbares het.wordpress.com/
 







.
רב-שיח באנגלית על ספרו של פיליפ סנדס" רחוב מזרח מערב" (הוצאת דביר, 2019).ןהקרנת הסרט What Our Fathers Did: A Nazi Legacy מאת דוד אוונס בהשתתפות אסטריד פון בוסקיסט פרופסור לתיאוריה פוליטית במכון למדע המדינה בפריז ומתרגמת ספרו של פיליפ סנדס (מאנגלית לצרפתית) יום ראשון, 5 במאי, 19:30 מוזיאון לאמנות תל אביב.
14:54 (28/04/19) אילנה כהן
תגיות: רחוב מזרח מערב, What Our Fathers Did: A Nazi Legacy, פיליפ סנדס, דוד אוונס, המכון הצרפתי, Philippe Sands, אסטריד פון בוסקיסט

.המכון הצרפתי בישראל, בשיתוף מוזיאון תל אביב לאמנות, מציע מפגש יוצא-דופן עם עורך הדין הבינלאומי, מומחה לזכויות האדם, פיליפ סנדס, מחבר הספר "רחוב מזרח מערב" שיצא לאור בהוצאת אלבין-מישל בשנת 2017, ותורגם מאנגלית לצרפתית על-ידי אסטריד פון בוסקיסט. בספר מרתק זה, המשלב עדויות מרגשות עם חקירה מדוקדקת, מגולל את סיפורן האמיתי של משפחות קרועות בעקבות רדיפת היהודים, וביניהן משפחתו שלו. לאחר המפגש, באנגלית, יוקרן סרטו התיעודי של דוד אוונס "What Our Fathers Did: A Nazi Legacy" (הסרט באנגלית). פיליפ סנדס יוצא ללמברג שבאוקראינה (היום לבוב) בחיפוש אחר משפחתו, שנפוצה לכל עבר לאחר שנרדפה וגורשה על-ידי השלטון הנאצי הכובש. במהלך חקירותיו הוא מגלה כי העיר היתה גם מקום מושבן של שתי משפחות של משפטנים: משפחת רפאל למקין ומשפחת הירש לותרפשט, שהמציאו שני מושגי יסוד במשפט הפלילי הבינלאומי: מושג ה-"ג'נוסייד- רצח עם" ומושג "פשע כנגד האנושות". במהלך החקירה אודות גורלן של שלושת המשפחות האלה שהושמדו במהלך המלחמה והגירוש, הוא מחבר דו"ח מדוקדק, מלאכת זיכרון מקיפה של ממש, הנסובה סביב למתחים שקרעו את אירופה וטלטלו את התקופה. בתוך הסאגה המשפחתית המתוארת בספר נוכחת הערכתו והוקרתו לפועלם ומאבקם של למקין ולותרפשט. המחבר מציג באופן מאוד מדויק את המקורות הארכיוניים ואת המהלך שהצליחו לחולל שני המשפטנים עד למשפטי נירנברג. בלב הספר נוספת דמות רביעית: האנס פרנק, אישיות נאצית בכירה, המושל הכללי של פולין, שבישר בשנת 1942 על תוכנית הפתרון הסופי וגזר בעקבות כך את גורלן של משפחות לנקין, לותרפשט ובוכהולץ – משפחותו של פיליפ סנדס. "רחוב מזרח מערב" זכה בפרס ספר השנה של British Book Awards לשנת 2016 (שנת ההוצאה המקורית של הספר בשפה האנגלית) ובפרס הספר האירופאי לשנת 2018 – ציון לשבח מיוחד של השופטים, פרס מיוחד מטעם השופטים על ספר גיאופוליטי, ובפרס Montaigne. רב השיח שמאורגן על-ידי המכון הצרפתי בישראל, בשיתוף עם מוזיאון תל אביב לאמנות, בין פיליפ סנדס ואסטריד פון בוסקיסט, יביא לידי ביטוי את מלוא היקף החקירה והראיונות שהוביל מר סנדס, בכל הנוגע להשפעת עבודותיהם של למקין ולותרפשט, כמו גם על האופן בהן מהדהדות העדויות היום לתחומי הסכסוכים ברחבי העולם דהיום, המאיימים על זכויות האדם. בהמשך לדיון בין השניים יוקרן סרטו התיעודי של דוד אוונס " What Our Fathers Did: A Nazi Legacy" משנת 2015, בו שלושה אנשים וביניהם פיליפ סנדס – בתקופה בה הוא ערך את חקירותיו שהובילו לכתיבת הספר, עורכים מסע משותף באירופה: חבריו של סנדס למסע הם צאצאיהם של קצינים נאצים. בשבילם זהו מסע בו הם מתעמתים עם מעשיהם הנפשעים של אבותיהם, ובשביל סנדס הזדמנות למצוא את עקבות משפחתו, שהושמדה על ידי אבותיהם של מלוויו, כלפיהם הוא בסופו של דבר מגיב ברגש של ידידות לא מובן מאליו. פיליפ סנדס, שנולד ב-1960, הוא עורך דין צרפתי-בריטי, פרופסור למשפטים ביוניברסיטי קולג' לונדון. הוא היה אחד מיוזמי הקמתו של בית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג, ושם הוא מגן על זכויות האדם בהקשר לסכסוכים שהתנהלו בשלושים השנה האחרונות. הוא מחברם של שני ספרים שפרסומם עורר הד גדול בציבור, הראשון הנוגע להיעדר יסודות חוקיים להתערבות האמריקאית בעיראק בשנת 2013, והשני מפנה אצבע מאשימה לעבר ההצדקה המשפטית של העינויים במתקן גואנטנמו. מכירת הספר של פיליפ סנדס (גרסא בעברית) מהוצאת דביר (2019) בתום האירוע.